• واتساپ حیات کلینیک
 • روبیکا حیات کلینیک
 • ایتا حیات کلینیک

پیکرتراشی - لیپوماتیک

پیکرتراشی - لیپوماتیک

پیکرتراشی یا لیپوماتیک

همانطور که می دانید امروزه با توجه به کاهش فعالیت انسان ها، ماشینی شدن و ایجاد شغل های جدید که تحرک کمتری نیاز دارند و همچنین استفاده از غذاهای آماده و فست فود، عدم برنامه ریزی مناسب ورزشی، عدم رعایت رژیم غذایی، شاهد افزایش چاقی بین مردم هستیم. خوشبختانه روش هایی وجود دارد که به کمک افرادی که دچار این مشکل شده اند و به سختی چربی های انباشته شده را از دست می دهند، می آید. یکی از این روش ها پیکر تراشی است.

هدف از پیکرتراشی فرم دهی به بدن و حذف چربی ها و سفت شدن پوست می باشد. در این روش که بهترین روش برای لاغر کردن نسبت به روش های دیگر نظیر جراحی شکم است که بدن تقویت شده و ماندگاری کاهش سایز تا مدت‌های طولانی ادامه می‌یابد. پیکرتراشی آن دسته از چربی های بدن بیمار را که قابلیت حذف توسط ورزش و رژیم های غذایی نداشته اند، از بین می برد.

پیکر تراشی انواع دارد که در زیر به انواع روش های جراحی پیکر تراشی اشاره شده است.

 •   لیپوماتیک
 •   لیپولیزر
 •   کرایولیپولیز
 •   لیپوساکشن
 •  بادی جت یا واتر جت

لیپوماتیک یا پیکرتراشی لیپو

یکی از روش های غیر تهاجمی در پیکرتراشی عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی لیپو هست. در این عمل برش های بسیار کوچکی در ناحیه تجمع چربی ایجاد می شود که درد و خونریزی بسیار خفیفی دارد

لیپولیزر یا لیزر لیپولیز

لیپولیزر یا لیزر لیپولیز یک عمل جراحی زیبایی کم تهاجمی است . در واقع نوعی لیزر است که بافت های چربی درون بدن را تخریب و تخلیه کرده و با ایجاد گرما برروی پوست بدن باعث سفت شدن پوست میشود. این فرآیند با لیپوساکشن متفاوت است چون در لیپوساکشن چربی با استفاده از دستگاه مکنده کشیده می شود. 

برای انجام این اقدام که نوعی جراحی زیبایی محسوب میشود، پزشک محلول حاوی بی حس کننده و آدرنالین (محلول تامسنت) را به نواحی مورد نظر بدن تزریق می کند و بعد از آن با ایجاد یک سوراخ کوچک در ناحیه ای مشخص جراحی را آغاز میکند .

کار جراحی با استفاده از  یک میکروکانولا که قطر تقریبی آن 1 تا 2 میلی متر و حاوی فیبر نوری است انجام میشود. در واقع این میله ی نازک از طریق شکاف ایجاد شده به زیر پوست هدایت میشود. بعد از آن جراح به آرامی میله را در بدن حرکت میدهد، همزمان با حرکت میکروکانولا انرزی لیزر به سلول های چربی منتقل میشود و بعد از آن این عامل باعث پاره شدن سلول های چربی  میشود .

سلول های چربی از بین رفته به وسیله ی ساکشن و یا توسط متابولیسم طبیعی بدن خارج میشوند . البته این امر نیز توسط خود پزشک جراح کنترل خواهد شد .

انرژی وارد شده از طریق این میله به لایه های عمیق پوست نیز نفوذ میکند و باعث میشود که پوست در این مرحله جمع و سفت شود.از این رو میتوانید با اطمینان از اینکه پوست شکم و یا پا و بازوها بعد از عمل جمع میشوند این جراحی را انتخاب کنید.

کرایولیپولیز

یکی از روش های بدون جراحی از بین بردن بافت‌های چربی و لاغری در بدن استفاده از روش کرایولیپولیز است. در این روش از دمای سرد برای کاهش رسوب چربی در نواحی خاصی از بدن استفاده می شود. این روش برای کاهش رسوبات یا برآمدگی های چربی موضعی که به رژیم غذایی و ورزش پاسخ نمی دهند استفاده می شود. آنچه لاغری با کرایولیپولیز را از سایر روش‌های درمان لاغری متمایز می‌سازد؛ استفاده از تکنولوژی سرما همراه با خلا و فشارمنفی وکیوم جهت کاهش سایز چربی، حذف سلول‌های چربی در تعداد جلسه کم (یک جلسه) و برگشت ناپذیری و غیر تهاجمی بودن این روش است. دقت کنید برای افراد با چربی های گسترده در نظر گرفته نشده است.

لیپوساکشن

روشی برای حذف چربی ها از قسمت های خاصی از بدن است. در جراحی لیپوساکشن که نوعی عمل پیکرتراشی است، یک دستگاه ساکشن، چربی‌ها را از داخل قسمت های مختلف بدن بیرون می‌کشد. این جراحی در بخش‌های مختلف بدن مانند بازوها، صورت، شکم، پهلوها، باسن، پاها و بسیاری نقاط دیگر بدن انجام می‌شود و از آن برای کانتورینگ هم استفاده می‌شود. لیپوساکشن یک جراحی دائمی است اما اگر مراقبت‌های لازم را انجام ندهید ممکن است که در بخش‌های جراحی‌شده مجددا وزن اضافه کنید و چربی در بدن شما جمع شود. لیپوساکشن می‌تواند به طور موثر تجمع چربی‌های سرسخت را که در برابر رژیم غذایی و ورزش مقاوم هستند، از بین ببرد. با لیپوساکشن این امکان ایجاد می‌شود که نواحی بدشکل بدن تغییر کند و بدن فرم متناسب‌تری به خود بگیرد.

بادی جت یا واتر جت

در این روش با استفاده از فشار آب برای خارج کردن چربی های اضافه استفاده می شود. لیپوساکشن واترجت یک روش کم تهاجمی است که از جریان پر فشار آب و محلول نمکی برای شکستن و حذف سلول های چربی ناخواسته استفاده می کند. این یک جایگزین دقیق تر و ملایم تر برای لیپوساکشن سنتی است و می توان از آن برای درمان نواحی مختلف بدن از جمله شکم، باسن، ران ها و بازوها استفاده کرد. 

به طور میانگین مدت زمانی که برای درمان از این طریق مورد نیاز است، یک جلسه می باشد اما در شرایطی که امکان خارج نمودن چربی های اضافه در یک جلسه فراهم نباشد، بسته به تشخیص پزشک، نیاز به جلسات بیشتری برای درمان است.

هر جلسه پیکرتراشی از طریق بادی جت، معمولا بین ۳ الی ۵ ساعت می تواند به طول بیانجامد. البته این مدت زمان نیز بسته به شرایط هر فرد و میزان چربی های اضافه آن ها می تواند کوتاه تر یا طولانی تر باشد.

اقدامات قبل از پیکرتراشی

اما قبل از عمل پیکرتراشی باید به نکاتی توجه کنید. قبل از هرچیزی هدف خود را با پزشک متخصص خود در میان بگذارید. پزشک متخصص جراحی ، حتما سابقه پزشکی شما، از جمله شرایط سلامتی، آلرژی ها و جراحی های قبلی را از شما می پرسد و با دقت به این پرسش ها پاسخ دهید. هر دارویی که مصرف می کنید، از جمله ویتامین ها و داروهای بدون نسخه را به پزشک اطلاع دهید. از الکل، تنباکو یا مواد مخدر غیرقانونی استفاده نکنید. پزشک شما با توجه به نوع جراحی ممکن است درخواست آزمایش خون یا معاینه فیزیکی با مراقبت های اولیه نماید یا شما را از مصرف بعضی از داروها منع کند.

مدت زمان عمل پیکرتراشی چقدر است؟

بصورت کلی نمی توان زمان دقیقی برای عمل پیکرتراشی تعیین کرد. این زمان به عوامل متعددی نظیر مهارت پزشک، تجهیزات کلینیک، باتجربه بودن کارکنان کلینیک،  نوع عمل، فرم بدنی، ویژگی‌های بدنی و شرایط جسمانی فرد، بستگی دارد. همه این موارد اهمیت زیادی داشته و روی پروسه پیکر تراشی به صورت مستقیم تاثیر گذار خواهند بود.

اقدامات بعد از پیکر تراشی

بعد از عمل جراحی پیکرتراشی، مراقبت از پانسمان ، عدم فعالیت بیش از حد ، فعالیت آهسته و سبک برای جلوگیری از لخته شدن خون، گزارش هر گونه عوارض، استفاده از داروها (به عنوان مثال پماد یا قرص) برای کنترل درد یا جلوگیری از عفونت و دور ماندن از نور خورشید توصیه می شود.

مزایای پیکرتراشی

 •   فرم مناسب بدن
 •  جوانسازی
 •   پوستی نرم و صاف
 •   بهبود علامتی
 •   احساس رضایت و اعتماد به نفس

نواحی قابل انجام پیکر تراشی و تخلیه چربی

جراحی پیکرتراشی در مناطقی از بدن انجام میشود که مستعد تجمع چربی هستند. انجام دادن یا ندادن عمل پیکر تراشی و بادی کانتورینگ در کل یا ناحیه ی خاصی از بدن، بیشتر به تصمیم پزشک شما بستگی دارد. هر جراح، تنها در چند ناحیه ی خاص که در آن تجربه و مهارت بیشتر و مشهود تری دارد، عمل جراحی پیکرتراشی را انجام دهند.

پیکرتراشی از روش‌های لاغری با هدف تناسب اندام است . پیکرتراشی روشی نیست که با هدف کاهش وزن مورد استفاده قرار گیرد. هدف از انجام روش تناسب اندام، کاهش چربی‌های اضافی و رسیدن به اندامی مطلوب و خوش فرم در فرد است. خیلی از افراد ممکن است از نظر وزنی مناسب باشند ولی بدن آن‌ها فاقد تناسب باشد. در بیشتر اوقات بدن فرد مراجعه کننده دارای چربی‌هایی است که فرم مطلوب بدن او را بر هم می‌زنند. از این رو شرط ورود به این نوع درمان این است که شاخص توده بدنی بی ام آی (BMI) فرد کمتر از 30 باشد. روش پیکرتراشی به نسبت طیف عظیمی از روش‌های لاغری ماهیتی تهاجمی کمتری دارد.

انتخاب کلینیک معتبر جهت پیکرتراشی

برای گرفتن نتیجه مناسب پیکرتراشی، انتخاب کلینیک مجهز با امکانات و دستگاه های پیشرفته و کادر متخصصان و پزشکان با تجربه و مسئول اهمیت فراوانی دارد زیرا انتخاب اشتباه در زمینه سلامت و زیبایی هزینه گزافی در بردارد. برای تعیین وقت مشاوره با پزشک متخصص، با همکاران ما در کلینیک زیبایی حیات تماس حاصل بفرمایید.